رونمایی از کامل‌ترین شجره‌نامه پرندگان

 

دانشمندان پیچیده‌ترین و دقیق‌ترین شجره‌نامه‌ای که تاکنون از پرندگان به دست آمده‌است را با استفاده اطلاعات ژنتیکی به‌دست آمده از ۴۸ گونه پرنده ارائه کرده‌اند.

براساس گزارش لایو ساینس، این شجره‌نامه با هدف دنبال‌کردن اجداد پرندگان مدرن و چگونگی ظهور و گسترش آنها پس از انقراض کلی که در زمین رخ داد،‌ ایجاد شده‌است.

این تحقیق که با همکاری دانشمندان از 20 کشور مختلف جهان انجام گرفته به روشن شدن ارتباط تکاملی میان پرندگان مدرن کمک کرده و زیربنای ژنتیکی مختلفی که منجر به ایجاد ویژگی‌هایی مانند آواز‌خوانی، بی‌دندانی، دید رنگی و رنگارنگ شدن پرها در پرندگان شده‌است را آشکار می‌کند.

دانشمندان با رمزگشایی از ژنوم 45 گونه پرنده و بررسی سه ژنومی که پیش از این توالی آن به دست آمده‌بود توانستند تقریبا تمامی پرنده‌های زنده را تحت پوشش مطالعه خود قرار دهند. گونه‌های مورد مطالعه شامل پنگوئن‌ها، شاهین‌ها، عقاب‌ها، دارکوب‌ها، جغد‌ها، کرکس‌ها،‌ پلیکان‌ها، درناها، کلاغ‌ها، نوک‌شاخ‌ها، باکلانیان، کبوترها، اردک‌ها، مرغ‌ها، بوقلمون‌ها، شترمرغ‌ها، فنچ‌ها، غواص‌ها، فلامینگوها، مرغان دریایی و دیگر گونه‌ها هستند.

به گفته دانشمندان، در این تحقیق شجره‌نامه‌ای دقیق و واضح از نقطه آغاز و تکامل پرندگان مدرن ایجاد شده‌است. براساس این شجره‌نامه، دانشمندان معتقدند نیاکان پرندگان دایناسورهای کوچک و پرداری بوده‌اند که در حدود 150 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می‌کرده‌اند.

به گفته دانشمندان بیشتر گونه‌های پرندگان در دوران انقراض کلی که گفته می‌شود دراثر برخورد شهاب‌سنگ‌ها رخ داده، درحدود 65 میلیون سال پیش نابود شدند. دانشمندان معتقدند پرنده‌ها دایناسورهایی هستند که توانسته‌اند از این دوران انقراض جان به‌در ببرند. در این تحقیق روی گروهی به‌نام نئوآوس تمرکز شده که منشا بیش از 10 هزار گونه پرنده‌ای مدرن است. توسعه تکاملی این گونه 10 تا 15 میلیون سال پس از انقراض کلی تداوم داشته‌است.

به گفته دانشمندان این متنوع‌سازی گونه‌ها که طی مهبانگی تکاملی رخ داده، منجر به شکل‌گیری 965 درصد از پرندگان امروزی در جهان شده‌است. پرندگان بزرگتری که توانایی پرواز ندارند،‌ از قبیل شترمرغ‌ها،‌ به عنوان قدیمی‌ترین شاخه این شجره‌نامه معرفی شده‌اند و دانشمندان می‌گویند ژنوم مرغ بیشترین نزدیکی را به ژنوم اجداد پرندگان دارد.

همچنین این تحقیق نشان می‌دهد خواندن، به‌صورت جداگانه در پرندگان آوازه‌خوان، طوطی‌ها و مرغ‌های مگس‌خوار ایجاد شده و مجموعه‌ای 50 تایی از ژن‌هایی که عامل ایجاد آواز‌خواندن در پرندگان شده‌اند با ژنهای ایجاد توانایی تکلم انسان برابرند. کروکودیل‌ها نیز به عنوان نزدیک‌ترین اقوام زنده پرندگان معرفی شده‌اند که اشتراک اجداد آنها با پرنده‌ها به 240 میلیون سال پیش بازمی‌گردد.

http://www.hamshahrionline.ir/details/281104/Environment/birds

/ 0 نظر / 39 بازدید