گونه های جانوری در معرض خطر حیات وحش دزفول

 ارسال شده توسط:Arash Ebadi تاریخ ارسال: ۰۹/۰۵/۱۳۹۳

سمندر امپراطور:

سمندر امپراطور به طول تقریبی ۱۴ سانتیمتر از زیبا‌ترین گونه‌های سمندر بوده که جزء خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران است. این سمندر که با نام­ های مختلف «سمندر نارنجی قیصری، سمندر لرستانی یا سمندر امپراطور» و نام علمی “Neurergus kaiseri” شناخته می ­شود در منطقه­ ی شمال خوزستان و ارتفاعات شهرستان دزفول در آب­ های خنک و آبشاری، و در ارتفاع حدود ۵۰۰ تا ۱۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زندگی می­کند. این سمندرها بر پشت خود خال­ ها یا نوارهای زرد یا نارنجی قرمز دارند. این گونه سمندر یکی از زیباترین دوزیستان جهان است که در عین حال کمترین پراکنش را دارد و در خطر انقراض قرار دارد. بنابرین دارای اهمیت فوق العاده‌ ملی و بین المللی است. حضور انسان خطرات بالقوه‌ ای را برای ادامه حیات این جاندار زیبا سبب شده است که‌ در زیستگاه‌های مختلف متفاوت است، این خطرات شامل: گردشگری ناآگاهانه، جاده سازی، چرای دام، کشاورزی و برداشت آب توسط انسان، تجارت و خرید و فروش این گونه و می­ باشند. در واقع فعالیت­ های ناآگاهانه انسانی مهم‌ترین عامل تهدیدکننده این گونه زیبا و کمیاب است.

سمندر امپراتور

پلنگ:

پلنگ ایرانی با نام علمی Panthera pardus saxicolor جثه­ ای بزرگ، بدنی عضلانی ولی نرم و قابل انعطاف، سری پهن گوش ­هایی کوچک و گرد دارد، دست و پا نسبتاً کوتاه با پنجه ­های پهن و ناخن­ های تیز و بلند است. سطح پشت و پهلوها از خال­ های تو خالی شبیه گل (این شکل در نتیجه قرار گرفتن دو تا پنج لکه سیاه در اطراف ناحیه­ ای هم رنگ یا نارنجی­ تر از رنگ بدن بوجود آمده است)؛ سر، گردن، روی دست­ها و پاها و زیر بدن از خال­ های توپر پوشیده شده است. هر چه به مناطق شرقی و شمال شرقی کشور نزدیک­تر شویم رنگ زمینه بدن سفیدتر و جثه بزرگ­تر می­ شود. تخریب زیستگاه و شکار توسط انسان­ ها، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داده این گونه­ ی با ارزش و در خطر انقراض در ارتفاعات شهرستان دزفول وجود دارد.

پلنگ ایرانی

لاک‌ پشت فراتی:

لاک‌ پشت فراتی با نام علمی Rafetus euphraticus، تنها لاک‌ پشت لاک نرم ایران است. پراکنش جهانی لاک‌ پشت فراتی رودخانه&zwnj

/ 0 نظر / 44 بازدید