نقشه پراکندگی مواد معدنی کشورهای عضو اکو تهیه شد

تهران - نقشه پراکندگی مواد ‌معدنی کشورهای عضو اکو به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌ زمین سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور تهیه و به مرحله چاپ رسید.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط‌ عمومی سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور، ' امید اردبیلی ' مسئول دبیرخانه اکو در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌ زمین سازمان زمین شناسی از تهیه نقشه پراکندگی مواد‌ معدنی کشورهای عضو اکو خبر داد و گفت: این نقشه‌ها در دبیرخانه اکو مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین کرج تهیه و آماده چاپ شده است.

وی با بیان اینکه در این نقشه ‌ها اطلاعات مربوط به 7 هزار و 200 نقطه معدنی شامل معادن بزرگ، متوسط و کوچک کشورهای عضو وجود دارد اظهار داشت: عناصر معدنی در این نقشه به 5 دسته فلزی، غیرفلزی و صنعتی، سنگ‌های ساختمانی، سوخت‌های فسیلی و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌ قیمتی تقسیم شده‌اند و هر کدام از آنها با یک نماد مشخص روی نقشه پیاده شده است.

اردبیلی خاطرنشان کرد: این پروژه با هدف تهیه نقشه مناسبی که منابع مختلف معدنی منطقه را بر مبنای نقشه زمین‌شناسی پوشش داده و منطبق با فرآیند متالوژنی (به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات)، مینرالوژنی (کانی‌شناسی مربوط و نیز نوع لیتولوژی (سنگ شناسی) و ویژگی‌های رسوبی اجرایی شد.

بنابراین گزارش، در سومین نشست کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو که در سال 2007 در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد، پیشنهاد تهیه نقشه پراکندگی مواد معدنی کشورهای عضو اکو به تصویب تمام اعضای حاضر رسید و مسوولیت تهیه آن به سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی ایران و دبیرخانه اکو واقع در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واگذار شد.

http://www.irna.ir/News/30670591/نقشه-پراکندگی-مواد-معدنی-کشورهای-عضو-اکو-تهیه-شد/علوم/

/ 0 نظر / 18 بازدید