ماهی کور لرستان در معرض انقراض!

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور از در معرض انقراض بودن 30 گونه جانوری خبر داد.

حسین محمدی در حاشیه نشست با مدیران محیط زیست لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی اظهار داشت: تاکنون یک هزار و 130 گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آبهای داخلی در کشور شناسایی و گزارش شده است

هفت درصد حیات وحش ایران در معرض انقراض است

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین در مورد گونه های در معرض انقراض نیز گفت: در حال حاضر هفت درصد از یک هزار و 130 گونه موجود در کشورمان در خطر انقراض قرار دارند.

محمدی با اشاره به در معرض انقراض بودن 30 گونه از گونه های حیات وحش کشور، ادامه داد: این در حالی است که از این تعداد گونه در خطر انقراض دو گونه مربوط به استان لرستان است.

سمندر لرستانی و ماهی کور غار در خطر انقراض

وی سمندر لرستان و ماهی کور غار را از جمله گونه های بومی و انحصاری لرستان دانست که متاسفانه در معرض انقراض قرار گرفته اند و بیان داشت: مطالعات مدیریت این دو گونه را از سال قبل آغاز کرده ایم و با اختصاص اعتبارات مورد نیاز مطالعات در این زمینه در حال انجام است.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: امیدواریم با تصویب طرح مورد نظر محیط زیست در برنامه پنجم برای حدود 30 گونه در خطر انقراض برنامه مدیریت را تهیه کنیم و این گونه ها را از خط انقراض نجات دهیم.

محمدی به مهم ترین گونه های در معرض انقراض کشورمان اشاره کرد و گفت: گور خر ایرانی یکی از این گونه ها است که پیش از این در بسیاری از مناطق آسیایی پراکنده بود ولی امروز زیستگاه این گونه تنها به مناطق مرکزی ایران محدود شده است.

وی تصریح کرد: پلنگ، گوزن زرد، تعدادی از خانواده سمندرها، ماهی کورغار و تعدادی از خزندگان از جمله گونه های در معرض انقراض کشورمان هستند

"ماهی کور" نیز یکی از گونه های کمیاب و اندمیک ایران است که در دنیا گونه ایست منحصر بفرد که در غاری واقع در استان لرستان زندگی می کند و اولین "غارماهی" حقیقی جهان است و اولین بار ژئولوژیست دانمارکی در سال 1937 ضمن مسافرتی که به ایران داشت کشف و مطالعاتی بر روی این گونه انجام داد.

 ماهی کور به دلایل گوناگونی از سال 1990 در لیست قرمز قرار گرفته است و در حال حاضر یکی از حیوانات در معرض خطر شناخته شده و از نظر "اتحادیه جهانی حفاظت از گونه‌های جانوری" حتی بیشتر از یوزپلنگ ایرانی در معرض خطر قرار و نیاز به حفاظت‌های شدید دارد.

ماهی کور غار لرستان

منبع: خبرگزاری مهر

در همین ارتباط:

"ماهی کور" در معرض تهدید

http://www.irancaves.com/Fa/newsdetail.aspx?ID=523

/ 0 نظر / 75 بازدید