20‌گونه جانوری در معرض انقراض است

 

وقتی تصویر یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم‌ملی کشورمان نقش بست، موقعیت بحرانی این جانور وحشی مشخص شد که در معرض انقراض است.

اصفهان ‌ـ سمیه مسرور‌ـ خبرنگار همشهری:  سازمان حفاظت محیط‌زیست برای هشدار بین‌المللی اقدام به این کار کرد تا خیلی‌ها که خودشان را به خواب زده بودند بیدار شوند و دست از شکار این حیوان بردارند. اما بحران به اینجا ختم نمی‌شود و‌گونه‌های زیادی وجود دارند که سایه شوم انقراض را بالای سرخود احساس می‌کنند. این سایه تنها به دلایل انسانی ایجاد نشده و تغییر شرایط اقلیمی و اکوسیستم کشور نیز در این مورد نقش دارند. استان اصفهان هم از این قاعده مستثنا نیست و طبق گزارش اداره کل حفاظت محیط‌زیست این استان 20‌گونه در آن در لیست قرمز قرار گرفته‌اند.

20گونه در حال انقراض

کارشناس محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان می‌گوید: بر اساس جدیدترین فهرست قرمز  اتحادیه جهانی حفاظت که یک شاخص حیاتی از سلامت تنوع زیستی در جهان است، حدود 70294‌گونه گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند که از این میان 20۹۳۴‌گونه بیش از سایر‌گونه‌ها با خطر جدی انقراض مواجه هستند. سهم استان اصفهان 20‌گونه از این لیست است.

سولماز رفیعی ادامه می‌دهد: از این 20‌گونه، 5‌گونه یوزپلنگ ایرانی، ماهی شیب، تاس ماهی ایران، ازون برون و فیل ماهی در طبقه بحرانی (CR)، 3‌گونه کرکس مصری، بالابان و اردک سرسفید در طبقه در معرض خطر انقراض (EN)و 11‌گونه شامل کل و بز، آهو، قوچ و میش، زرده بر، خفاش نعل اسبی مهلی، عقاب شاهی، هوبره، اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، غاز پیشانی سفید کوچک و لاک‌پشت مهمیزدار در طبقه آسیب‌پذیر (VU)قرار دارند.

گونه‌های موجود

وی با بیان این‌که بر اساس آخرین اطلاعات موجود در اداره کل محیط زیست استان حدود 443‌گونه مهره‌دار در استان اصفهان وجود دارد اضافه می‌کند: این تعداد شامل62‌گونه پستاندار، 296‌گونه پرنده، 40‌گونه خزنده، 4‌گونه‌دوزیست و 41‌گونه ماهی وجود دارد که از این تعداد جمعاً بالغ بر 20‌گونه در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت یا همان Red list قرار دارد.

عوامل مسبب انقراض

برای این‌که یک‌گونه جانوری یا گیاهی در معرض خطر انقراض قرار بگیرد، باید عوامل زیادی دست به دست هم دهند تا این اتفاق نامیمون رخ دهد. سولماز رفیعی عواملی مانند کم شدن جمعیت‌گونه‌ها به علت تخریب زیستگاه‌ها (چرای بی‌رویه وکشاورزی ناپایدار)، تجارت غیر‌قانونی جانوران، شکار غیر‌قانونی وحوش، آلودگی‌های زیست‌محیطی مختلف آب، خاک و هوا و بیماری‌های مسری و آنی در جمعیت‌های حیات وحش و دورگه‌گیری‌های غیر‌قانونی و آزمایش‌های غیرقانونی ژنتیکی را مسبب انقراض‌گونه‌های مختلف اعلام می‌کند.

راهکارهای حفاظت

همیشه برای ممانعت از انقراض‌گونه‌های گیاهی و جانوری راهکار‌هایی ارائه و به تصویب می‌رسد تا بتوان از این رویداد وحشتناک جلوگیری کرد. به گفته این کارشناس محیط‌زیست طبیعی راهکارهای زیادی در اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان تدوین شده که شناسایی و ایجاد مناطق مستعد و غنی در زمینه تنوع زیستی از جمله محل زادآوری و تغذیه و رویشگاه‌های گیاهی تحت عنوان مناطق 4‌گانه شامل پارک ملی، منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی ملی یکی از این راهکار‌هاست.

سولماز رفیعی می‌افزاید: شناسایی مناطق مستعد گیاهی و جانوری برای معرفی با عنوان شکارممنوع به مدت 5 سال و در صورت غنای‌گونه‌ای ارتقای سطح آنها به یکی از مناطق 4‌گانه، نظارت کامل و مستمر بر ورود و خروج همه ‌گونه‌های گیاهی و جانوری وحشی از کشور از طریق گمرک فرودگاه، مدیریت و نظارت مستمر بر ورود و خروج همه نمونه‌های بیولوژیک شامل انواع بافت و اجزای زیستی برای انجام آزمایش‌های ژنتیکی، نظارت کامل بر باغ وحش‌ها و مراکز تکثیر و پرورش سطح استان و جلوگیری از دورگه‌گیری در مراکز پرورش حیوانات وحشی و برخورد قاطع و قانونی با متخلفان شکار و صید از دیگر راهکار‌های این اداره برای حفاظت از‌گونه‌های درحال انقراض است.

آگاهی جوامع محلی

وی با بیان این‌که جوامع محلی می‌توانند به حفاظت از‌گونه‌های در حال انقراض کمک کنند، می‌افزاید: آگاه کردن جوامع محلی نسبت به گیاهان و جانوران و به‌طور کلی تنوع زیستی استان و ارتباط آن با سلامت انسان از طریق آموزش‌های مستمر و کارگاه‌های آموزشی می‌تواند کمک شایانی به اداره کل حفاظت محیط‌زیست برای حفظ‌گونه‌های درحال انقراض بکند. همکاری و ارتباط مستمر با تمامی ارگان‌ها و مراکز دولتی از جمله مراکز بهداشتی و شهرداری‌ها در زمینه محیط‌زیست و جلوگیری از انواع آلودگی‌های آب و خاک و هوا، همکاری مستمر با سازمان‌های مردم‌نهاد(سمن‌ها) برای آگاه کردن آحاد مختلف جامعه با مقوله محیط‌زیست و حیات وحش و استفاده از همیاران محیط‌زیست در تمام عرصه‌های زیستی نیز در دستور کار قرار دارد.

مشکلات حفاظت از‌گونه‌ها

بی شک برای حفاظت از‌گونه‌های گیاهی و جانوری مشکلاتی وجود دارد که در شرایط بحران کار حفاظت را سخت‌تر می‌کند. به‌ویژه برای‌گونه‌هایی که خطر انقراض را احساس می‌کنند. رفیعی با تأیید این موضوع می‌گوید: تخریب و از بین بردن زیستگاه‌های طبیعی از طریق بوته کنی و قطع اشجار، فعالیت‌های کشاورزی ناپایدار، چرای بی‌رویه دام، شکار غیر‌مجاز و بی‌رویه، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی آب و خاک و هوا که ناشی از فعالیت‌های انسانی از جمله ایجاد صنایع بزرگ اقتصادی متعدد و غیره است و بی‌توجهی به آموزه‌های دینی که در آنها توجه ویژه و خاصی به حیات وحش شده است از جمله مشکلات ما برای حفاظت از‌گونه‌های در حال انقراض است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Print?itemid=33628

/ 0 نظر / 130 بازدید